logo
  • slajd_5
  • slajd_4
  • slajd_2
  • slajd_1
  • slajd_6
  • slajd_3

10 Wskazówek dla użytkowników laptopów 

Komputery przenośne powstały z myślą o osobach, które potrzebowały mobilnego narzędzia pracy poza tradycyjnym biurem. Początkowo miały one służyć jedynie pracy krótkotrwałej jednak szybko stały się bardzo popularne i powszechnie dostępne. Obecnie coraz częściej laptop jest głównym narzędziem pracy. Zastąpienie komputera stacjonarnego laptopem i praca w warunkach, które wymuszają niewłaściwą pozycję ciała niesie ze sobą niestety konsekwencje zdrowotne. Dotykają one głównie układu mięśniowo – szkieletowego. Jednym z czynników wpływających na ograniczenie funkcji układu mięśniowo-szkieletowego w efekcie stanów bólowych mięśni i stawów jest niewłaściwa, wymuszona pozycja ciała podczas obsługi komputerów przenośnych. W czasie pracy z laptopem mocniej pochylamy głowę i tułów, a tym samym bardziej obciążamy mięśnie pleców, szyi i kończyn górnych. Dodatkowo, gdy pracujemy trzymając komputer na kolanach nadmiernie obciążamy nadgarstek. Aby ustrzec się przed konsekwencjami zdrowotnymi jakie niesie ze sobą nieprawidłowa postawa ciała, przedstawiamy 10 prostych wskazówek jak bezpiecznie pracować z komputerem przenośnym:

1. Wybieraj duży ekran

Należy korzystać z laptopa z jak największym ekranem, dostosowanym do własnych potrzeb, aby uniknąć sytuacji, w której wysilamy wzrok, aby odczytać tekst na monitorze. W przypadku mniejszych monitorów należy powiększyć rozmiar czcionki, co pozwoli nam uniknąć konieczności pochylania się nad komputerem w celu odczytania treści.

2. Umieść ekran na poziomie oczu

Należy ustawić wysokość i kąt ekranu laptopa tak, aby odczytać tekst na monitorze bez zginania lub obracania szyi. Zwykle wystarczy umieszczenie laptopa kilka centymetrów powyżej blatu biurka – przydatna będzie specjalna podstawka lub po prostu gruba książka.

3. Nie garb się

Pomimo nazwy "laptop" („urządzenie trzymane na kolanach podczas użytkowania”) nie powinno się trzymać go w pozycji wymuszającej pochylanie się i garbienie. Jeśli zmuszeni jesteśmy trzymać laptopa na kolanach (np. w pociągu) to powinniśmy podnieść go wyżej – kładąc go na torbie, teczce, poduszce itp.

4. Używaj oddzielnej klawiatury

W przypadku korzystania z laptopa przez dłuższy czas, należy korzystać z zewnętrznej, pełnowymiarowej klawiatury. Klawiatura powinna być umieszczona na wysokości, która podczas pisania pozwala utrzymać barki i ramiona w wygodnej pozycji, z łokciami zgiętymi pod kątem 90°. Najlepiej umieścić klawiaturę na podkładce wysuwanej spod blatu biurka.

5. Używaj oddzielnej myszy

W trosce o nadgarstki należy używać oddzielnej myszy (zamiast pada wbudowanego w klawiaturę laptopa). Mysz należy trzymać blisko ciała (mysz należy trzymać w takim miejscu, aby ramię było opuszczone pionowo w dół, kąt w łokciu wynosił ok 90-1000, nie przed tułowiem, ale przed ramieniem) a nadgarstki płasko na blacie.

6. Odchyl się lekko

Jeśli nie ma możliwości zastosowania oddzielnej klawiatury i myszy, alternatywą jest wykorzystanie krzesła z odchylanym oparciem. Odchylając się lekko do tyłu możemy siedzieć w taki sposób, który odciąży napięcie mięśni szyjnych.

7. W razie potrzeby używaj podnóżka

Jeśli prawidłowa postawa podczas pracy z laptopem przy biurku wymaga podniesienia siedziska krzesła należy upewnić się czy nogi są ustawione pod odpowiednim kątem. Siedząc na krześle nasze kolana powinny znajdować się mniej więcej na poziomie bioder, a kąt w stawie kolanowym powinien wynosić minimum 900. Osobom niskiego lub średniego wzrostu przyda się podnóżek.

8. Dobierz odpowiednie krzesło

Krzesło jest sprawą najważniejszą. Zasadniczo, każdy fotel biurowy, który jest w pełni regulowany i posiada podparcie części lędźwiowej będzie odpowiedni, ale trzeba poprawnie go ustawić.

9. Rób sobie przerwy

Podczas pracy przy komputerze należy co pół godziny robić krótkie przerwy odrywając wzrok od ekranu i pozwalając mu odpocząć. Wystarczy przez dłuższą chwilę patrzeć na wybrany obiekt w dali. Dodatkowo należy wykonać kilka prostych i krótkich ćwiczeń rozciągających szyję, barki, ramiona i nogi. Co godzinę lub dwie zróbmy krótki spacer po pokoju/biurze, który umożliwi rozciągnięcie spiętych mięśni i poprawi przepływ krwi. 

10. Nie noś torby na jednym ramieniu

Należy zwracać uwagę w jaki sposób nosimy torbę z laptopem. Przewód zasilający, zapasowy akumulator i inne akcesoria w torbie na laptopa mogą dużo ważyć. Jeśli nosimy laptop codziennie z pracy do domu, najwygodniej jest zaopatrzyć się w duplikaty kabli zasilających oraz innych ciężkich elementów. Jeśli korzystamy z torby (najlepszy jest plecak!), najlepiej przewiesić ją po skosie przez klatkę piersiową (należy unikać noszenia torby na jednym ramieniu).

 ŹRÓDŁA

1. Marzena Mieszkowska, Joanna Bugajska, Agnieszka Wolska, Praca z komputerem przenośnym – laptopy, „Bezpieczeństwo Pracy” 12 (447) 2008, s. 8-10

2. http://www.spine-health.com/blog/10-best-laptop-setups

 


pasek stopka
logo .: copyright © 2012 - wszelkie prawa zastrzeżone :.
kontakt    nota prawna

NajKom
  logologo