logo
  • slajd_5
  • slajd_4
  • slajd_2
  • slajd_1
  • slajd_6
  • slajd_3

Ból pleców - podstawowe błędy

1. Próba leczenia bólu pleców na własną rękę

Należy pamiętać, że każdy przypadek bólu powinien być traktowany indywidualnie. Nie należy stawiać diagnozy „przez Internet” ani stosować zabiegów (masaże, akupunktura) bez konsultacji lekarskiej. Tylko po wykonaniu specjalistycznych badań lekarz może postawić diagnozę i zalecić plan odpowiedniego leczenia.

2. Nadużywanie leków przeciwbólowych

Nie należy leczyć przewlekłego bólu, bez zalecenia lekarza, za pomocą leków przeciwbólowych. Ból to sygnał, że dzieje się coś złego. Tabletki przeciwbólowe tylko zagłuszają ból nie lecząc jego przyczyny. Jeśli ból pleców jest bardzo dokuczliwy i trwa dłużej  - kilka dni, zaleca się wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który podejmie decyzję o dalszym sposobie postępowania. I w razie potrzeby skieruje do specjalisty np. ortopedy.

3. Unikanie ruchu

Najczęściej popełnianym błędem przez osoby cierpiące na ból pleców jest unikanie ruchu. Dzięki aktywności fizycznej wzmacniamy mięśnie wspierające kręgosłup. Ograniczenia ćwiczeń fizycznych stosujemy zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W większości przypadków jednak ruch jest zalecaną formą terapii, a brak aktywności przez dłuższy czas będzie jeszcze bardziej wzmagać ból.

4. Przerywanie leczenia

Nie należy przerywać leczenia. Poprawa w trakcie rehabilitacji nie oznacza jeszcze, że ból pleców ustąpił i nie powróci. Celem leczenia jest nie tylko wyeliminowanie przyczyny powstania bólu ale również zapobieganie nawrotom dolegliwości w przyszłości.


pasek stopka
logo .: copyright © 2012 - wszelkie prawa zastrzeżone :.
kontakt    nota prawna

NajKom
  logologo